Świadectwo Charakterystyki Energetycznej budynku.
Od 28 kwietnia 2023 weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014r. o Charakterystyce Energetycznej Budynku. Od tego czasu, obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki Energetycznej Budynku spoczywa na właścicielu/ zarządcy obiektu lub osobie, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.
Dokument w postaci Świadectwa Charakterystyki Energetycznej dla budynku lub części budynku niezbędny jest w przypadku:
- Zbycia na podstawie umowy sprzedaży
- Zbycia na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
- Najmu na podstawie umowy najmu
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej (zgodnie z art. 57 ust.1 pkt 6a Ustawy z dnia 7 lipca 1994 Prawo Budowlane) jest również konieczne w przypadku składania wniosku o udzielenie zgody na użytkowanie obiektu budowlanego.
Posiadamy wymagane uprawnienia oraz doświadczenie przy wykonywaniu świadectw charakterystyki energetycznej. Każdy dokument załączany jest na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Nie ma więc obaw przy sporządzaniu aktu notarialnego, że świadectwo, które Państwo wykonaliście, nie widnieje w wykazie, co niesie za sobą konsekwencje przerwania czynności prowadzonych przez notariusza.
Audyt energetyczny budynku
Przed podjęciem decyzji o remoncie budynku polegającym na jego termomodernizacji inwestor nie zawsze ma pełną wiedzę, które elementy budynku powodują największe straty ciepła, a tym samym nie jest w stanie ocenić zakresu oraz kosztu takiej termomodernizacji. Audyt energetyczny daje nam odpowiedzi na pytania:
- Które składowe części budynku należy poddać termomodernizacji
- Jakie są dostępne sposoby wykonania danej modernizacji
- Jakich materiałów użyć oraz jak one wyglądają względem siebie pod kątem ceny odniesionej do konkretnego, indywidualnego przypadku
- Jakie grubości różnych materiałów izolacyjnych zastosować, aby przegrody spełniały obecne wymagania techniczne
- Jakie są dostępne źródła ciepła i zastanowienie się, które źródło dla danego obiektu budowlanego będzie optymalne
Audyt energetyczny jest również niezbędny przy przeprowadzaniu kompleksowej termomodernizacji dla osób korzystających z programu „Czyste powietrze”. Każdy projekt traktujemy indywidualnie, audytor spotyka się inwestorem zawsze przed i po sporządzeniu audytu energetycznego celem jego omówienia.